LockNLoad™ Load Ratings

Vysvetlenie technológie nosičov

Platí pre všetky nosné systémy Yakima LockNLoad s priečnymi nosníkmi a platformou

Ste zmätení z toho, akú hmotnosť môžete skutočne prepraviť na streche vozidla? Nebojte sa, väčšina z nás tiež, ale táto užitočná príručka by vám mala pomôcť pri výpočte. Ak máte stále pochybnosti, napíšte nám prostredníctvom nášho online kontaktného formulára a my vám poradíme. Pri snahe o výpočet, akú hmotnosť môžete prepravovať na streche vozidla, je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových faktorov:

  • zaťaženia
  • statické vs dynamické sily,
  • používanie na cestách a v teréne

Yakima RuggedLine with accessories

Výpočet zaťaženia

Ak chcete vypočítať nosnosť strechy vášho vozidla, musíte si najprv uvedomiť, že ju treba odvodiť od nosnosti rôznych komponentov.

Typický scenár nosnosti strechy Yakima LockNLoad pozostáva zo:

  • strechy vozidla (jasné, že?)
  • riešenia s priečnymi nosníkmi, ktoré sa zvyčajne skladajú z priečnych nosníkov, nôh a súpravy špecifickej pre dané vozidlo. alebo,
  • riešenia s platformou, ktoré zvyčajne pozostáva z platformy, potom buď z nôh a súpravy špecifickej pre vozidlo, alebo z montážneho systému RuggedLine.
  • Prípadne ďalšie príslušenstvo na prepravu, ako je strešný box, držiak na kajak atď.

Každé z riešení uvedených vyššie má nezávislú maximálnu záťaž. Maximálne množstvo, ktoré môžete prepravovať na streche vozidla, je najnižšia maximálna hodnota ktoréhokoľvek z týchto prvkov. Napríklad, ak je maximálna nosnosť strechy vášho vozidla stanovená výrobcom na 80 kg, vaše montážne riešenie a priečny nosník alebo platforma sú dimenzované na 100 kg a váš strešný box uvádza, že unesie 90 kg, maximálna nosnosť, ktorú môžete prepravovať, je 80 kg. Považujte to za najslabší článok reťaze.



Strešný nosič dimenzovaný na prepravu 100 kg


Produkt dimenzovaný na nosnosť 90 kg


Strecha dimenzovaná na nosnosť 80 kgNajnižšia nosnosť je maximálna nosnosť na prepravu
maximum you can carry


Ak sa najnižšie uvedené číslo vzťahuje na strechu vozidla, nezabudnite, že nosnosť zahŕňa hmotnosť priečneho nosníka alebo platformy. Ak teda vaše riešenie s priečnym nosníkom váži 10 kg, maximálna hmotnosť, ktorú môžete na priečnych nosníkoch prepravovať, je 70 kg (80 kg - 10 kg = 70 kg).

Ak chcete zistiť zaťaženia jednotlivých komponentov, musíte sa pozrieť do pokynov výrobcu (príručka pre majiteľa uvádza nosnosť strechy vozidla) a/alebo na webovú lokalitu. Zaťaženia produktu Yakima LockNLoad ľahko nájdete na miestnej webovej lokalite spoločnosti Yakima v časti LockNLoad a konkrétne informácie o vašom vozidle v našom vyhľadávači. V prípade akýchkoľvek pochybností sa radšej opýtajte, než aby ste hádali.

Vždy pamätajte na to, že zaťaženia systémov predpokladá, že akékoľvek zaťaženie je rovnomerne rozložené na celý systém. Ak je to možné, použite to pri zaťažení vozidla. Nadmerné zaťaženie bodu môže spôsobiť poškodenie a nestabilitu vozidla.


Statické vs dynamické zaťaženie

Aký je medzi nimi rozdiel? Zjednodušene povedané, dynamika sa uplatňuje pri jazde vozidlom, keď dochádza k pohybu, zatiaľ čo statické zaťaženie sa uplatňuje, keď vozidlo stojí. Zaťaženia, ktoré výrobcovia strešných nosičov uvádzajú na výrobkoch, platia počas jazdy, t. j. sú to dynamické zaťaženia. Statické zaťaženia sú vo všeobecnosti vyššie.

Prečo je to dôležité? o všeobecnosti to tak nie je, pretože keď dorazíte do cieľa a prestanete jazdiť, nepridávate ďalšiu batožinu. V prípade strešných stanov sa to však hodí. Vo vyššie uvedenom príklade sme určili, že na priečnych nosníkov môžete prepravovať 70 kg. Ak váš strešný stan váži 50 kg, ste v rozpätí vašich limitov o 20 kg (70 kg - 50 kg = 20 kg). Čo sa teda stane, keď vleziete do svojho strešného stanu? Ak vážite 80 kg, pri použití dynamickej nosnosti by ste prirodzene prekročili limit. Nemajte však obavy – pokiaľ neplánujete byť v stane počas jazdy (čo sa neodporúča)! Vtedy platí statická nosnosť. Všeobecne platí, že v statickom prostredí sa zaťaženie môže zvýšiť o násobok troch (3). Takže v tomto prípade môžete naložiť 230 kg: 80 kg x 3 = 240 kg - 10 kg (strešné nosiče) = 230 kg (nezabudnite, že to musí byť rovnomerne rozložené) na strechu a budete v poriadku a budete mať vlastne 100 kg rezervu.

(230 kg - 50 kg strešný stan - 80 kg osoba = 100 kg)

Upozorňujeme, že 3-násobok sa vzťahuje na komponenty strešného nosiča. Vo všeobecnosti by mal byť použiteľný pre väčšinu striech vozidiel, ale vždy odporúčame konzultovať s výrobcom vozidla ešte pred predpokladaným zvýšením z dynamickej na statickú nosnosť strechy vozidla.

Statické zaťaženie je zaťaženie, ktoré sa uplatňuje, keď vozidlo stojí.


Použitie v teréne

Všetky zaťaženia platia pre jazdu po dobre spevnených cestách s hladkým povrchom. Keď sa presuniete na lesné cesty, prístupové cesty alebo iné netechnické terény* pri miernych rýchlostiach, vaše uvedené zaťaženia sa musia znížiť. Dôvodom je, že dodatočné nerovnosti týchto prostredí sa prenášajú cez vozidlo a všetko, čo je k nemu pripevnené – môže vytvárať dodatočné sily na váš strešný nosič.

Zníženie nosnosti Yakima LockNLoad v teréne pre konkrétne systémy strešných nosičov nájdete v nasledujúcej tabuľke:

TYP INŠTALÁCIE SCHÉMA ZNÍŽENIE PRI OFFROAD
Pevný bod
Systém sa upevňuje skrutkami do existujúcich bodov na streche vozidla
0%
Montáž k tyči a iné trvalé montáže
Systém je pripevnený k streche cez trvalo namontovanú koľajnicu
20%
Montáž k vyvýšenej koľajničke
Systém sa pripája na existujúce vyvýšené koľajnice z výroby
20%
Montáž k zapustenej koľajničke
Systém sa pripája na existujúce zapustené koľajnice namontované z výroby
33%
Montáž k žľabom
Systém sa pripevňuje k existujúcim alebo pridaným žľabom na vozidle
33%

Takže v uvedenom príklade, v ktorom sme určili nosnosť strechy na úrovni 80 kg ako najslabší článok, ak sú priečne nosníky pripevnené pomocou systému upevnenia na koľajnice, hmotnosť 80 kg sa zníži o 20 % na 64 kg (nezabudnite potom ešte odpočítať hmotnosť priečnych nosníkov alebo platformy, aby ste určili, koľko môžete niesť, t. j. 64 kg – 10 kg = 54 kg).

* Poznámka: Na extrémnu jazdu na štyroch kolesách, ako je napríklad lezenie po skalách, sa nevzťahuje záruka spoločnosti Yakima bez ohľadu na typ montáže tyče.


Alternatívne možnosti montáže

Nemáte strešné nosiče pripevnené na streche vozidla? Nemajte obavy, vo všeobecnosti platia rovnaké pravidlá. Ak pripevňujete strešný nosič k niektorému z nasledujúcich zariadení:

  • Ute korba
  • Ute priehradka
  • Ute pevný kryt
  • Prístrešok

Rovnaké pokyny platia aj pre výpočet maximálneho zaťaženia, ktoré môžete prepravovať, a pre zníženie hmotnosti strešných nosičov Yakima v teréne. Musíte sa však poradiť s výrobcom vozidla, korby, pevného krytu alebo prístrešku, aby ste zistili, či majú svoje vlastné redukcie pre terénne zaťaženie a zvýšenie dynamického až statického zaťaženia, pretože sa to pravdepodobne líši podľa značky a výrobcu. Potom vždy pamätajte, že treba použiť najnižšie zaťaženie.

Kľúčové poznatky

  • Nosnosť je najnižšia maximálna nosnosť rôznych komponentov (spravidla strecha vozidla, súprava a priečny nosník alebo platforma).
  • Statické zaťaženie sa môže zvýšiť až o trojnásobok (podlieha potvrdeniu od výrobcu vášho vozidla).
  • Keď zídete z uzavretej cesty, vaša nosnosť sa môže znížiť podľa vyššie uvedenej tabuľky „Typ montáže“

Click here to download this information as a print-friendly PDF